פחד מות או שורש החיים

חברתי שאלה אם אוכל להצטרף למשפחה של הדוד האהוב שלה הגוסס.למה ?…
אולי כדי לתווך את הרגע הזה שאנו פוחדים ממנו נורא, כדי לאפשר פרידה מתוך השלמה, לאפשר תקשורת בין האדם למשפחתו בשפה היחידה האפשרית ובצורך לחלוק שפה זו, שפת "העניינים הלא סגורים שלהם".
" אמא שלי אמרה לי שהיא גאה בי ובמה שאני עושה בפעם הראשונה בחיים שלי מספר ימים לפני שמתה ". כך שיתפה אותי בתה של אישה אשר ליוויתי/טיפלתי בה בשלב המעבר (בין החיים והמוות). עם אישה זו דיברתי על כל מה שהייתה רוצה לומר, להספיק, לתכנן, לדבר על הפחדים והחששות ועוד ממה שאדם על ערש דווי היה רוצה לחלוק. אך לרובנו קשה הדבר, אנו חיים בתרבות שבא קיים קשר שתיקה כמעט מוחלט של הכחשת המוות (למרות שמדי שנה מתים כ-90 מילון איש…).
בעבודתי כפסיכותרפיסטית הוליסטית הייתה לי הזכות ללוות מספר אנשים. את דורי ( שם בדוי ) פגשתי מספר חודשים לפני מותו, זכות גדולה.

גבר לעניין אשר למרות מחלותיו הכרוניות הרבות היו בו כוחות הלוחם שאפיינו אותו בצעירותו ותשוקה עזה לעשות "שולם עם החיים האלה " .

כך צללנו באמצעות דמיון מודרך, לא לפני שהוא בחן אותי וציין שעברי הקרבי, אהבתי לטבע, לים ולצלילה מקרבות אותי לעולמו וכך זכיתי באישורו.

בכל פעם "פגשנו" את אחד המתים של דורי, פעם אחת חבר קרוב שממנו הוא "קיבל הזמנה" לחיים שמעבר "כי ממש טוב כאן".

פעם פגש את אמא שלו ושחרר מולה את כל הכעסים שהיו עדיין שמורים בליבו ובגופו החולה, עד שהייה מסוגל לסלוח לה והיא לו. לאחר מכן קרה המפגש הקשה ביותר, חוויה ממלחמת יום הכיפורים ,היה זה המבט בעיני החייל המצרי אשר כיוון נשקו לעבר דורי במטרה להורגו.. דורי הספיק לירות בו שניה קודם וכך ניצלו חייו. אך המבט, המבט רודף אותו מאז, אותו, את הלוחם המהולל מהגברדיה של אריק שרון.
דורי היה בעצם הלום קרב שלא ידע שהוא כזה ולא קיבל מענה לרגשות ולמחשבות שכרסמו את נפשו עד אשר כרסמו את גופו.
בלווייתו בהספדי ,כינתי אותו " לוחם האור ".

כיון שהסכים לא לפחד מרגשות האשמה, מן הפחד, מן הכאב שהדחיק. רגשות אלו הם לא הזהות האמתית שלו, שלנו. אך רק אם נפתחים אליהם עם מעט חמלה, אפשר להעמיק אל מה שנמצא מעבר לתחושות והרגשות ,בבסיס, בעומק ההוויה ,שם נמצאת המתנה!
בעבודתי כמטפלת, כמורה וכמתרגלת יוגה ומדיטציה אני שוקדת לגלות את המתנה הזו שהיא מעבר לאשליה של ההכרה המודעת, מעבר למחשבות הרגשות והתחושות שלנו … אז מה יש שם?
מזמינה אותך למסע חקירה וגילוי עצמי , זהו המסע המרתק והיחיד שראוי לעשותו, בדרך זו ניתנת המתנה המעניקה משמעות לחיים כמו גם למוות.

ברגעי מעבר, במשברי "קצה" עשו עם עצמכם חסד הקשיבו מהלב ומצאו חבר או מטפל שילוו אתכם במסע פרידה של קרוב אהוב מהחיים, כדי לתת משמעות לחיים ולמוות..

בני משפחה של מלווים משתפים

איתן | אפריל 2015

מרגע גילוי המחלה נותרו לאימי כשלושה חודשים לחיות, היא ידעה זאת אך ההבנה לא הופנמה. מלכה סייעה לה להיפרד מהעולם מהמשפחה והקרובים לה תוך מחשבה כיצד היתה רוצה להיפרד מאהוביה, מה חשוב לאמר שעוד לא נאמר. בפתיחות, בעדינות וישירות סייעה מלכה לאמא שלי להתמודד עם הפרידות מהחיים. במהלך המפגשים הן הגיעו לשיחות עמוקות אשר הובילו למסע רוחני, שעזר לה להתמודד עם כל הפחדים והחששות לפתוח את סגור ליבה, להעז לדבר על נושאים שקשה לדבר עליהם עם הילדים, להם הפרידה קשה להם לא פחות. תודה על הליווי הרוחני והרגשי ברגעים כל כך חשובים שכאלה.

מיטל ז"ק על אבא אורי ז"ל| אוג' 19

אבא שלי נפטר לפני מספר שנים. אבא שלי היה איש חוקר , משכיל ,לוחם צדק ,צוללן ,צלף ,אינטליגנט ,חברותי . מלחמת יום הכיפורים השאירה בו נקבים נקבים מה שהיום יודעים לתאר כפוסט טראומה אך נזהרו מלקרוא לזה כך. אבא שלי היה גבר מאצ׳ו כמו רבים אחרים באותן השנים שראה קבלת עזרה כפגיעה בגבריות , כך ששנים התהלך כבן, כבעל, כאבא, כמנהל בחברה גדולה כאילו הכל בסדר, אבל החויות הקשות שקרו שם בחווה הסינית חיו איתו כל יום כל רגע וכרסמו אותו מבפנים. ראשון הגיע לחץ דם גבוה, הלב החזק נחלש ואז הכליות שלא הצליחו לתמוך… לא היה קשה להבין שמפה הדרך אל הסוף די מהירה לבוא. אבא לא העריץ את רופאיו חווה שם רק אכזבות וחוסר אונים אל מול מצבו הבריאותי המתדרדר והציניות, שבמשך שנים הייתה חלק מהאכזבה המתמשכת מהמערכת ומהסביבה הקרובה התפרצה חזק, כך שכשהצעתי לו לקבל ליווי וטיפול ממלכה ידעתי שהוא יסכים אבל ידעתי שלא הולך להיות קל למלכה איתו. אבל, מלכה זיהתה בחכמתה את הנשמה הרגישה מאחורי המעטפת הקשה ואחרי שעברה באומץ את כל מבחני האינטליגנציה שרבים לפניה לא צלחו משם הדרך אל ליבו הפצוע הייתה קסומה. מלכה לא רפאה אותו הוא נפטר כשנה אחרי, אי אפשר היה כבר לשקם את גופו העייף אבל הנפש הנשמה שלו עזבה את העולם שקטה, מפויסת וסולחת והכי חשוב ללא פחד. מלכה עזרה לו להשלים עם הסוף ולהבין שהסוף הוא התחלה. במהלך הטיפול כל המשפחה עברה טיפול על ידי מלכה כזה או אחר וכולנו פינינו מקום לפרידה, כזו שמכילה את הפחד והעצב ומשחררת אותו. מלכה אחות בלב ובנפש רק את יכולת לו, תודה מעומק הלב.
גלילה למעלה