התקף לב או התקף חרדה

התקף לב או פחד מוות?
ערן (שם בדוי, דמות אמיתית) הוא גבר מרשים כבן 50 בכיר בחברת עורכי דין,
ערב אחד הוא חווה זיעה מוגברת ודופק מטורף, בטוח שהוא עומד ללקות בהתקף לב …הוא הובהל לבית חולים והבדיקות הוכיחו שהוא חווה התקף חרדה בעל עוצמה רבה.
ערן מגיע לקליניקה שלי לטיפול גוף נפש.
במפגש השני בדמיון מודרך הוא חווה את עצמו כחייל בן 19 במלחמת לבנון הראשונה, ריח של דם,זיעה, מדים מאובקים ובליל ריחות של טנקים, אבק שריפה, ושדה קרב.
זה היה במערב ביירות, ירו מכל הכיוונים, סביבו שרועים חברים פצועים וריח של מוות מרחף באוויר.
זו חוויה שערן הדחיק ולא העלה מאז, לא בשיח חברים ולא בינו לבין עצמו.
במהלך הטיפול כשערן מצוי בהרפיה עמוקה ותת המודע שלו נגיש, עלו תמונות. תחושות, וחוויות שצפו אל פני השטח. זו היתה ההזדמנות לטפל בזכרון, בחוויה המאוחסנת בתת מודע ומנהלת את התנהגותו ותגובתיו של ערן (כי בכל פעם כשהוא פוגש במציאות חוויה של חוסר אונים ותסכול עמוק מופעלת תגובה של דחק, סטרס, בגוף ובנפש).
שאלתי את ערן "למה החייל הזה זקוק ברגע הזה?" " לחיבוק"הוא ענה.
"כיוון שהוא חי רק בזכרון שלך…רק אתה יכול להציע לו עזרה… אתה, הכוונה לערן של היום…יש מצב שתחבק אותו?" ענה לי "השתגעת..? לבכיין הזה?" (זו תגובה מוכרת..קשה לנו לפגוש ולהכיל את עצמינו בחולשה…) כיוון שלערן יש בן חייל שאלתי "האם הבן שלך יכול לחבק אותו?" "חיובי" הוא ענה. "ואתה תוכל לחבק את הבן שלך?" ענה "בודאי!".
כך נוצר מגע, החייל בן ה 19 שבזיכרון של ערן חווה שינוי וחיזוק בהתיחסות לעצמו. ובפועל, הלחץ שהוא חש בסרעפת בתחילת הטיפול נרגע ובשבועות הבאים לא נחווה כל התקף חרדה כלל!!
בחרתי לשתף את הדוגמה הזו וערן תמך בי מאוד, כדי להגדיל את המודעות ליעילות של טיפול גוף נפש… כי בבסיס כל מחלה, כאב פיזי או נפשי קיים קונפליקט, קיימת טראומה או ירידת ערך עצמי.
בפעם הבאה אשתף בהתמודדות עם סרטן צוואר הרחם וכיצד פיתרון קונפליקט הביא להחלמה מלאה.

"מה שלא מגיע אלינו כמודעות חוזר אלינו כגורל"

קארל יונג

גלילה למעלה